Pracownicy spoza UE

Zatrudnienie cudzoziemca spoza UE a legalny pobyt

Aby zatrudnić obywatela spoza Unii Europejskiej, trzeba sprawdzić, czy przebywa on legalnie na terenie Polski. Dokumentem upoważniającym do pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są m.in. takie dokumenty jak:

Pracodawca musi zadbać o to, by kopia została dołączona do akt pracownika. Ważne, by ksero znajdowało się w kadrach przez cały okres zatrudnienia. W przeciwnym razie obu stronom grożą poważne sankcje.

Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami pracodawca nie może zatrudnić osób, którym udzielono schronienia ze wzglÄ™dów humanitarnych. Podobnie jest z cudzoziemcami legitymujÄ…cymi siÄ™ wizÄ… turystycznÄ… lub korzystajÄ…cymi z ochrony czasowej.

Jak zatrudnić cudzoziemca spoza UE w legalny sposób?

Legalizacja zatrudnienia obywateli spoza Unii Europejskiej jest uregulowana kilkoma ustawami. By legalnie zatrudnić obcokrajowca, konieczne jest zÅ‚ożenie wymaganych dokumentów oraz wniosku, a także dokonanie opÅ‚aty urzÄ™dowej.

CaÅ‚a procedura może trwać od kilku dni roboczych do kilku miesiÄ™cy. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Na decyzjÄ™ wpÅ‚ywajÄ… również wewnÄ™trzne procedury obowiÄ…zujÄ…ce w instytucji.

Dokumenty, które pozwalajÄ… obcokrajowcom na legalnÄ… pracÄ™ w polskim przedsiÄ™biorstwie, to:

  • zezwolenie na pracÄ™,
  • zezwolenie na pracÄ™ sezonowÄ…,
  • oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,
  • zezwolenie na pobyt czasowy i pracÄ™.

Pierwszy z nich wydaje UrzÄ…d Wojewódzki stosowny do siedziby firmy. Zezwolenie na pracÄ™ sezonowÄ… lub oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wydaje Powiatowy UrzÄ…d Pracy na wniosek pracodawcy. Wniosek o zezwolenie na pobyt i pracÄ™ skÅ‚ada cudzoziemiec w UrzÄ™dzie Wojewódzkim.

UmowÄ™ o pracÄ™ należy przygotować w jÄ™zyku polski i angielskim. Należy w niej uwzglÄ™dnić warunki wyszczególnione w zezwoleniu na pracÄ™ lub oÅ›wiadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy.

Zatrudnienie cudzoziemca spoza UE — jakie warunki trzeba speÅ‚nić?

Pracodawca, który ubiega siÄ™ o zatrudnienie obywateli z krajów spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musi wykazać, że uregulowaÅ‚ wszystkie formalnoÅ›ci w UrzÄ™dzie Skarbowym oraz ZakÅ‚adzie UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych. Nie może też być karany za przestÄ™pstwa zwiÄ…zane z nielegalnym powiedzeniem pracy cudzoziemcowi.

Gdy zostanie wydane zezwolenie na pracÄ™ lub oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy oraz cudzoziemiec podpisze umowÄ™ o pracÄ™, pracodawca jest zobowiÄ…zany, by w ciÄ…gu 7 dni od rozpoczÄ™cia pracy zgÅ‚osić nowego pracownika do ZUS. Ponadto Pracodawca zobowiÄ…zuje siÄ™ do regularnego opÅ‚acania skÅ‚adek i odprowadzania podatków.

Każdego cudzoziemca obowiÄ…zujÄ… takie same przepisy prawa pracy co obywateli Polski. Pracodawca musi wypÅ‚acić takie samo wynagrodzenie, które zostaÅ‚o wpisane w zezwoleniu na pracÄ™ lub oÅ›wiadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy.

Czy zatrudnienie cudzoziemca spoza UE dotyczy tylko jednego pracodawcy?

Każde zezwolenie na pracÄ™ i oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania praca dotyczy konkretnego stanowiska pracy w wybranej firmie. JeÅ›li cudzoziemiec chciaÅ‚by rozpocząć wykonywanie pracy u innego pracodawcy to nowy pracodawca musi wystÄ…pić z wnioskiem do urzÄ™du. Nielegalne wykonywanie obowiÄ…zków sÅ‚użbowych wiąże siÄ™ z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Ile czasu ma pracodawca na powiadomienie urzÄ™du, jeÅ›li nastÄ…piÄ… jakieÅ› zmiany, które wpÅ‚ynÄ… na pobyt cudzoziemca?

Pracodawca ma 7 dni, by zgÅ‚osić do urzÄ™du, który wydaÅ‚ zezwolenie na pracÄ™ lub oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, o okolicznoÅ›ciach zwiÄ…zanych np. ze zmianÄ… siedziby, stanowiska pracy lub skróceniu terminu pracy.

Czy ukaranie pracodawcy za wykroczenie lub przestępstwo może skutkować uchyleniem decyzji o zezwolenie na pracę cudzoziemca?

W niektórych przypadkach Wojewoda może uchylić decyzjÄ™ o zezwoleniu na pracÄ™ cudzoziemca. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Czy Wojewoda uchyla decyzję o zezwoleniu na pracę, gdy pracownik przerwie pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące?

Wojewoda nie cofnie zezwolenia na pracę, jeśli pracodawca poinformuje o urząd o zaistniałej sytuacji, a także wskaże powody i zapewni, że zezwolenie zostanie wykorzystane zgodnie z ustaleniami.

W jaki sposób liczy siÄ™ 6 miesiÄ™cy pracy wskazanych na oÅ›wiadczeniu?

Pracownik może przepracować nieprzerwanie 6 miesiÄ™cy lub wykonywać pracÄ™ w krótszych okresach. W ciÄ…gu 12 miesiÄ™cy suma przepracowanych dni nie może być wiÄ™ksza niż 6 miesiÄ™cy.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt