Zatrudnienie cudzoziemców spoza krajów UE niesie wiele korzyÅ›ci dla przedsiÄ™biorstwa. W ten sposób można uzupeÅ‚nić braki kadrowe, a także pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy przyczyniÄ… siÄ™ do budowania silnej marki na rynku. Åšwieże spojrzenie nowego czÅ‚onka zespoÅ‚u pomaga udoskonalić stosowane dotychczas procedury. Wprowadza innowacyjne podejÅ›cie i eliminuje szereg popeÅ‚nianych bÅ‚Ä™dów.
Zatrudnienie cudzoziemców spoza krajów EOG – na co warto zwrócić uwagÄ™?
Aby legalnie zatrudnić obywatela spoza Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, trzeba przestrzegać odpowiednich procedur. Jednym z wymogów jest uzyskanie pozwolenia na pracÄ™. To jeden z kluczowych dokumentów, który chroni pracodawcÄ™ przed unikniÄ™ciem wysokich kar finansowych.
Procedura ta jest stosowana niezależnie od tego, na jakich zasadach bÄ™dzie zatrudniony cudzoziemiec. Zezwolenie na pracÄ™ dotyczy konkretnego stanowiska w jednej firmie. Każda zmiana warunków okreÅ›lonych w dokumencie musi zostać zgÅ‚oszona przez pracodawcÄ™ drogÄ… pisemnÄ… do urzÄ™du, który wydaÅ‚ decyzjÄ™. W tym przypadku obowiÄ…zuje termin 7 dni.
Trzeba pamiÄ™tać o tym, że obywatelstwo kandydata do pracy okreÅ›la typ procedury, którÄ… należy zastosować. Cudzoziemcy pochodzÄ…cy z takich krajów jak: Armenia, Rosja, Gruzja, MoÅ‚dawia, BiaÅ‚oruÅ›, Ukraina sÄ… objÄ™ci nieco innymi zasadami. W ich przypadku wystarczy zÅ‚ożyć wniosek o wydanie oÅ›wiadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do urzÄ™du powiatowego. PozostaÅ‚ych kandydatów obejmujÄ… nieco inne uregulowania prawne.
Jak wygląda postępowanie zmierzające do wydania zezwolenia na pracę?
Pracodawca, który chce zatrudnić obywatela spoza UE, wystÄ™puje z pismem do wojewody wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na siedzibÄ™ przedsiÄ™biorstwa. W tym czasie kandydat może znajdować siÄ™ poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
Proces wydania zezwolenia na zatrudnienie skÅ‚ada siÄ™ z 2. etapów:
- pracodawca zgłasza wolne miejsce w lokalnym urzędzie pracy,
- urzÄ…d szczegóÅ‚owo analizuje kwalifikacje kandydata do pracy.
Po zgÅ‚oszeniu wakatu w powiatowym urzÄ™dzie pracy urzÄ™dnicy przeprowadzajÄ… test rynku pracy, by zweryfikować, czy któraÅ› z zarejestrowanych osób bezrobotnych speÅ‚nia wymagania pracodawcy. W takiej sytuacji polscy obywatele majÄ… pierwszeÅ„stwo. Jeżeli bezrobotni nie majÄ… odpowiednich kwalifikacji, wtedy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca. Po przeprowadzeniu szczegóÅ‚owej analizy starosta wydaje informacjÄ™ o negatywnych wynikach rekrutacji bÄ…dź braku możliwoÅ›ci zatrudnienia obywatela Polski speÅ‚niajÄ…cego kluczowe kryteria.
Z testu rynku pracy rezygnuje siÄ™ w przypadku zawodów wymienionych w wykazie zawodów regulowanych. TakÄ… listÄ™ publikuje wojewoda w stosownym rozporzÄ…dzeniu bÄ…dź w zaÅ‚Ä…czniku doÅ‚Ä…czonym do rozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej. Wykaz profesji jest systematycznie aktualizowany.
Wniosek o wydanie zezwolenia na pracÄ™ – jak go przygotować?
Po przeprowadzeniu testu rynku i wydaniu informacji starosty pracodawca skÅ‚ada wniosek. PrzedsiÄ™biorca może przygotować również dokument, w którym powoÅ‚a siÄ™ na konkretnÄ… podstawÄ™ prawnÄ… znoszÄ…cÄ… ten obowiÄ…zek. Każdy wniosek zawiera informacje dotyczÄ…ce:
- firmy,
- zatrudnienia,
- kandydata do pracy.
W dokumencie należy wskazać następujące dane:
- nazwÄ™ pracodawcy oraz dane teleadresowe,
- rejestr właściwy do prowadzenia działalności gospodarczej bądź statutowej wraz z numerem,
- NIP, REGON i symbol PKD,
- LiczbÄ™ osób zatrudnionych w chwili skÅ‚adania wniosku,
- dane kandydata: płeć, imię i nazwisko, obywatelstwo, datę urodzenia, a także numer paszportu razem z datą ważności.
Ponadto trzeba dokładnie opisać ofertę pracy złożoną cudzoziemcowi. Opis musi zawierać:
- nazwÄ™ stanowiska,
- szczegóÅ‚owy zakres obowiÄ…zków,
- charakter zatrudnienia (umowa o pracÄ™, umowa zlecenie lub inna forma),
- okres zatrudnienia oraz wymiar czasu pracy,
- miejsce wykonywania obowiÄ…zków sÅ‚użbowych,
- wysokość zasadniczego wynagrodzenia brutto.
Do wniosku doÅ‚Ä…cza siÄ™ także również certyfikaty, dyplomy czy Å›wiadectwa poÅ›wiadczajÄ…ce zdobyte wyksztaÅ‚cenie oraz kwalifikacje niezbÄ™dne do Å›wiadczenia pracy na danym stanowisku.
Wiza – obowiÄ…zkowy dokument, bez którego legalna praca w Polsce jest niemożliwa
Zezwolenie na pracÄ™ jest wydawane w 2. egzemplarzach. Jeden z nich trafia bezpoÅ›rednio do cudzoziemca. Z gotowym zezwoleniem na pracÄ™ obywatel kraju spoza UE udaje siÄ™ do Polskiego Konsulatu, w którym skÅ‚ada wniosek o wydanie wizy z prawem do pracy. W takiej sytuacji najbliższa rodzina kandydata do pracy może starać siÄ™ o wizÄ™ zezwalajÄ…cÄ… na pobyt w Polsce. Na jej podstawie możliwy jest przyjazd małżonka oraz dzieci. Obie wizy wydaje siÄ™ na taki sam okres. Zazwyczaj jest to 365 dni, czyli rok.
Jak wyglÄ…da zatrudnienie obcokrajowca?
Umowa o pracę zawiera warunki określone w zezwoleniu na pracę. Pracodawca zgłasza cudzoziemca i odprowadza za niego składki za ubezpieczenie społeczne, a także pobiera zaliczkę na podatek dochodowy.
Czy zezwolenie na pracÄ™ jest wydawane bezterminowo?
Najczęściej zezwolenie na pracÄ™ jest wydawane na okres krótszy niż 3 lata. Aby je przedÅ‚użyć, trzeba wczeÅ›niej zÅ‚ożyć stosowny wniosek. Pozwolenie można odnawiać wiele razy.
Czy cudzoziemcy zatrudnieniu na wyższych szczeblach spóÅ‚ki muszÄ… legitymować siÄ™ zezwoleniem na pracÄ™?
Obywatele spoza krajów UE, którzy przebywajÄ… na terenie Polski dÅ‚użej niż 6 miesiÄ™cy w kolejnych 12 miesiÄ…cach, muszÄ… zdobyć zezwolenie na pracÄ™. Dotyczy do osób peÅ‚niÄ…cych funkcje w zarzÄ…dzi, komplementariuszy w spóÅ‚kach komandytowo-akcyjnych, a także cudzoziemców, którym udzielono prokurÄ™ bÄ…dź prowadzÄ… sprawy spóÅ‚ki komandytowej.
Jaką wysokość wynagrodzenia uwzględnia się w zezwoleniu na pracę?
Zezwolenie na pracę przedstawia najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymać cudzoziemiec zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce za pracę świadczoną na konkretnym w stanowisku w ustalonym wymiarze godzin.
Co zrobić, jeśli miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca jest trudne do ustalenia?
Cudzoziemcy, którzy wykonujÄ… obowiÄ…zki sÅ‚użbowe poza siedzibÄ… firmy i czÄ™sto siÄ™ przemieszczajÄ…, mogÄ… zostać legalnie zatrudnieni w Polsce na podstawie zezwolenia na pracÄ™ wydanego przez wojewodÄ™ mazowieckiego.