Zezwolenie na pobyt ze względu na połączenie z rodziną, kto może o nie wystąpić?
Wniosek o zezwolenie na pobyt z rodzinÄ… może zÅ‚ożyć małżonek, dziecko lub sam cudzoziemiec, który chce przebywać ze swoimi bliskimi w Polsce przez okres dÅ‚uższy niż 3 miesiÄ…ce. Pozwolenie dotyczy małżeÅ„stw oraz nieletnich dzieci. Aby poÅ‚Ä…czyć siÄ™ z rodzinÄ…, obcokrajowiec przebywajÄ…cy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, musi speÅ‚nić jedno z poniższych tytuÅ‚ów pobytowych:
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- status uchodźcy;
- ochrona uzupełniająca;
- zezwolenie na pobyt czasowy (minimum 2 lata na podstawie kolejnych dokumentów, przed zÅ‚ożeniem dokumentacji dla czÅ‚onka rodziny – przy udzieleniu zgody na pobyt przez minimum 1 rok);
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych;
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagajÄ…cym wysokich kwalifikacji;
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania praca w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa;
- zezwolenie na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilności długoterminowej.
Zezwolenie na pobyt w celu poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ… wydaje urzÄ…d wojewódzki wÅ‚aÅ›ciwy dla miejsca pobytu cudzoziemca. Dokument uprawnia do legalnego pobytu w Polsce przez okres od 3 miesiÄ™cy do 3 lat. Przed upÅ‚ywem wyznaczonego terminu można zÅ‚ożyć wniosek o przedÅ‚użenie zgody na pobyt czasowy.
Jak złożyć wniosek, by otrzymać kartę pobytu w celu połączenia z rodziną?
Obcokrajowiec jest zobowiÄ…zany do zÅ‚ożenia dokumentów najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Przy skÅ‚adaniu dokumentacji organ pobiera linie papilarne, które sÄ… niezbÄ™dne do wydania karty pobytu. W przypadku osób maÅ‚oletnich wniosek skÅ‚adajÄ… rodzice bÄ…dź opiekunowie prawni. W tej sytuacji wystarczy obecność jednego rodzica/opiekuna. Dzieci, które ukoÅ„czyÅ‚y 6 lat, muszÄ… stawić siÄ™ również w urzÄ™dzie podczas skÅ‚adania dokumentów.
Jeżeli małżonek lub dziecko przebywajÄ… w swojej ojczyźnie, obcokrajowiec skÅ‚adajÄ…cy wniosek o zezwolenie na poÅ‚Ä…czenie z rodzinÄ…, musi doÅ‚Ä…czyć pisemnÄ… zgodÄ™ partnera. Tym samym cudzoziemiec otrzymuje peÅ‚nomocnictwo niezbÄ™dne do zaÅ‚atwienia wszelkich formalnoÅ›ci w danym postÄ™powaniu. Jego obowiÄ…zkiem jest zÅ‚ożenie ewentualnych wyjaÅ›nieÅ„ oraz uzupeÅ‚nienie braków formalnych. Obecność czÅ‚onków rodziny w urzÄ™dzie wojewódzkim jest wymagana dopiero po wydaniu zezwolenia na pobyt czasowy.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ… – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć?
Obcokrajowcy, którzy chcÄ… otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ…, muszÄ… zÅ‚ożyć nastÄ™pujÄ…ce dokumenty:
- formularz wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
- 4 aktualne zdjęcia;
- kserokopię ważnego dokumentu pobytowego lub innego dokumentu tożsamości (oryginał do wglądu);
- dokumenty poświadczające stopień pokrewieństwa (odpis aktu urodzenia, odpis aktu małżeństwa);
- dokumenty potwierdzajÄ…ce tytuÅ‚ pobytowy cudzoziemca, który chce siÄ™ poÅ‚Ä…czyć z rodzinÄ…;
- dokumenty poÅ›wiadczajÄ…ce stabilny i regularny dochód obcokrajowca (np. zeznanie PIT za ostatni rok podatkowy);
- potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne;
- potwierdzenie posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania (np. poświadczenie zameldowania, umowa najmu);
- potwierdzenie uiszczenia opłat administracyjnych.
Warto podkreÅ›lić, że postÄ™powanie dotyczÄ…ce zezwolenia na poÅ‚Ä…czenie siÄ™ z rodzinÄ…, obejmuje weryfikacjÄ™ okolicznoÅ›ci zawarcia zwiÄ…zku małżeÅ„skiego przez obcokrajowca. JeÅ›li urzÄ™dnicy ustalÄ…, że gÅ‚ównym celem byÅ‚o obejÅ›cie ustawy o cudzoziemcach, zostanie wydana decyzja odmowna. Do dokumentów przygotowanych w jÄ™zyku obcym wymagane jest tÅ‚umaczenie zrobione przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego.
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną a praca
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną umożliwia podjęcie legalnej pracy zawodowej w Polsce bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia. Informacja o prawie do zatrudnienia znajduje się w pouczeniu decyzji dotyczącej zezwolenia na pobyt czasowy. W karcie pobytu zamieszcza się adnotację dostęp do rynku pracy.
Zezwolenie na pobyt z rodzinÄ… – kogo uważa siÄ™ za czÅ‚onka rodziny?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za członka rodziny uważa się małżonka, małoletnie dziecko cudzoziemca bądź legalnego małżonka, dziecko przysposobione.
Karta pobytu w celu poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ… – kto może odebrać dokument w przypadku osób maÅ‚oletnich poniżej 13 roku życia?
KartÄ™ pobytu w przypadku osób maÅ‚oletnich poniżej 13 roku życia odbiera rodzic, opiekun prawny lub kurator. Wymaga siÄ™, by w momencie odbioru dziecko znajdowaÅ‚o siÄ™ na ternie Rzeczypospolitej Polskiej.
Ile kserokopii dokumentu podróży skÅ‚ada siÄ™ w przypadku maÅ‚oletnich dzieci, które majÄ… mniej niż 13 lat?
W tej sytuacji cudzoziemiec powinien przygotować tylko jednÄ… kserokopiÄ™ dokumentu podróży oraz oryginaÅ‚ do wglÄ…du. Dla starszego dziecka przygotowuje siÄ™ 2 kopie.
Zezwolenie na pobyt w celu poÅ‚Ä…czenia z rodzinÄ… – jak udowodnić przed polskim organem, że małżeÅ„stwo zostaÅ‚o zawarte legalnie?
Małżonkowie mogÄ… zaprezentować przed urzÄ™dnikami dokumenty potwierdzajÄ…ce wspólne zamieszkanie oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego w ojczyźnie. Pomocne mogÄ… siÄ™ okazać fotografie przedstawiajÄ…ce różne sytuacje rodzinne, rachunki czy potwierdzenie posiadania wspólnego konta bankowego.
Zezwolenie na pobyt z rodzinÄ… – jaka klauzula jest wymagana na aktach stanu cywilnego?
Każdy akt cywilny potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego lub stopień pokrewieństwa wydany przez państwo macierzyste powinny zawierać klauzulę apostille. Może je też potwierdzić polski konsul.