Mobilność długoterminowa

Mobilność dÅ‚ugoterminowa pracowników przeniesionych w ramach przedsiÄ™biorstwa

O zezwolenie na mobilność dÅ‚ugoterminowÄ… mogÄ… ubiegać siÄ™ cudzoziemcy, którzy sÄ…:

  • pracownikami kadry kierowniczej,
  • specjalistami,
  • stażystami

oraz przebywajÄ… w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia w przedsiÄ™biorstwie dÅ‚użej niż 3 miesiÄ…ce. Jednostka przyjmujÄ…ca pracownika musi być Å›ciÅ›le powiÄ…zana z macierzystym pracodawcÄ… pod wzglÄ™dem organizacyjno-kapitaÅ‚owym. Może też być zrzeszona w identycznej grupie przedsiÄ™biorców, która jest szczegóÅ‚owo sprecyzowana w ustawie. Przepisy te dotyczÄ… przedsiÄ™biorstwa spoza UE, EFTA, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.

Prawo do mobilnoÅ›ci dÅ‚ugoterminowej i krótkoterminowej w UE – czym siÄ™ różniÄ…?

Cudzoziemiec, który otrzymaÅ‚ zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnÄ…trz przedsiÄ™biorstwa i odebraÅ‚ kartÄ™ pobytu z adnotacjÄ… ICT, może skorzystać z prawa do mobilnoÅ›ci do innych paÅ„stw czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej. Taka możliwość dotyczy pracowników i stażystów, którzy przemieszczajÄ… siÄ™ do innych jednostek przyjmujÄ…cych zlokalizowanych na terenie wspólnoty. Podczas podróżowania należy przestrzegać terminu ważnoÅ›ci zezwolenia.

Aktualne prawo przewiduje dwa rodzaje mobilności:

  • krótkoterminowÄ… – obejmuje maksymalnie 90 dni w ciÄ…gu kolejnych 180 dni na każde paÅ„stwo czÅ‚onkowskie UE (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli paÅ„stw trzecich w ramach przeniesienia wewnÄ…trz przedsiÄ™biorstwa),
  • dÅ‚ugoterminowÄ… – pozwala na pobyt powyżej 90 dni w danym paÅ„stwie UE.

Europejska dyrektywa nie jest uznawana przez Danię oraz Irlandię. Każdy kraj członkowski ma własne procedury związane z zamiarem korzystania z mobilności przez obywateli spoza UE. W przypadku dłuższego pobytu należy złożyć odpowiedni wniosek.

Mobilność dÅ‚ugoterminowa – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć we wÅ‚aÅ›ciwym urzÄ™dzie wojewódzkim?

Należy przygotować i złożyć następujące dokumenty, by uzyskać prawo do mobilności długoterminowej:

  • wÅ‚aÅ›ciwie wypeÅ‚niony wniosek (1 egzemplarz);
  • 4 aktualne zdjÄ™cia;
  • kserokopiÄ™ ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
  • kopiÄ™ karty pobytu z adnotacjÄ… ICT;
  • dokumenty poÅ›wiadczajÄ…ce możliwość powrotu do macierzystego pracodawcy po zakoÅ„czeniu okresu przeniesienia;
  • dokumenty potwierdzajÄ…ce stabilne źródÅ‚o dochodu, ubezpieczenie zdrowotne, miejsce zamieszkania;
  • w przypadku zawodów regulowanych konieczne jest poÅ›wiadczenie odpowiednich kwalifikacji oraz doÅ›wiadczenia zawodowego;
  • umowÄ™, na podstawie której bÄ™dzie Å›wiadczona praca w jednostce przyjmujÄ…cej.

Warto pamiÄ™tać, że wysokość wynagrodzenia okreÅ›lonego w umowie musi wynosić minimum 70% przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia brutto w danym województwie. To kryterium wylicza siÄ™ na podstawie danych zebranych w roku poprzedzajÄ…cym przeniesienie pracownika wewnÄ…trz przedsiÄ™biorstwa.

Na jaki okres udziela się zezwolenia na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilności długoterminowej?

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu korzystania z mobilności długoterminowej udziela się na okres nie dłuższy niż termin ważności karty pobytowej z adnotacją ICT wydaną przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Ile czasu na powiadomienie organu ma cudzoziemiec, który uzyskaÅ‚ zgodÄ™ na mobilność?

Obcokrajowiec ma obowiÄ…zek powiadomić wojewodÄ™ o ustaniu przyczyny udzielenia zezwolenia w ciÄ…gu 15 dni roboczych. W przeciwnym razie może zostać rozpoczÄ™ta procedura o cofniÄ™cie zezwolenia, która skutkuje nakazem opuszczenia Polski w ciÄ…gu 30 dni od momentu dorÄ™czenia dokumentu cudzoziemcowi.

Kogo należy powiadomić o zamiarze korzystania z mobilnoÅ›ci krótkoterminowej w Polsce?

O zamiarze korzystania z mobilnoÅ›ci krótkoterminowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej należy powiadomić Szefa UrzÄ™du do Spraw Cudzoziemców. Zawiadomienie skÅ‚ada jednostka przyjmujÄ…ca, która wydaÅ‚o kartÄ™ pobytu z adnotacjÄ… ICT.

W jaki sposób można zÅ‚ożyć wniosek o zezwolenie na pobyt w celu korzystania z mobilnoÅ›ci dÅ‚ugoterminowej?

Wniosek można zÅ‚ożyć osobiÅ›cie lub przez peÅ‚nomocnika. Możliwe jest przesÅ‚anie pocztÄ… kompletu dokumentów do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du wojewódzkiego. Na kopercie należy wskazać WydziaÅ‚ Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.

Jak długo czeka się na wydanie zezwolenia w celu korzystania z mobilności długoterminowej?

UrzÄ…d wydaje zezwolenie w ciÄ…gu 90 dni od momentu zÅ‚ożenia dokumentów. JeÅ›li wystÄ…piÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci lub okaże siÄ™, że czegoÅ› brakuje, termin może zostać wydÅ‚użony.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt