Karta pobytu

Karta pobytu – co trzeba o niej wiedzieć?

KartÄ™ pobytu wydaje urzÄ…d wojewódzki wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania obcokrajowca osobom, które otrzymaÅ‚y:

  • zezwolenie na pobyt czasowy;
  • zezwolenie na pobyt staÅ‚y;
  • zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE;
  • zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych;
  • ochronÄ™ miÄ™dzynarodowÄ….

Ważny dokument potwierdza tożsamość cudzoziemca w trakcie pobytu w naszym kraju, a także uprawnia wÅ‚aÅ›ciciela do wielokrotnego przekraczania granicy z doÅ‚Ä…czonym dokumentem podróży bez koniecznoÅ›ci ubiegania siÄ™ o wizÄ™. Na jego podstawie można podróżować po krajach strefy Schengen. Trzeba pamiÄ™tać, by okres wyjazdu byÅ‚ krótszy niż 90 dni w ciÄ…gu każdego 180-dniowego okresu.

W tej sytuacji obcokrajowiec musi mieć ważny dokument podróży (paszport/wiza). Musi uzasadnić cel oraz warunki planowanego pobytu, a także udokumentować Å›rodki niezbÄ™dne do utrzymania siÄ™ i potwierdzić ich legalność. Legalne podróżowanie uwzglÄ™dnia również brak zagrożeÅ„ dla porzÄ…dku publicznego, zdrowia publicznego czy stosunków miÄ™dzynarodowych.

Karta pobytu – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć, by jÄ… wymienić?

Wniosek na kartÄ™ pobytu skÅ‚ada siÄ™ w urzÄ™dzie wÅ‚aÅ›ciwym urzÄ™dzie wojewódzkim. Dokument wymienia siÄ™ w nastÄ™pujÄ…cych sytuacjach:

  • zmiana danych;
  • zmiana wizerunku twarzy;
  • utrata lub uszkodzenie karty;
  • przejÄ™cie przez PolskÄ™ lub inny kraj czÅ‚onkowski odpowiedzialnoÅ›ci za ochronÄ™ wÅ‚aÅ›ciciela karty pobytu wydanej na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE ze Å›ciÅ›le okreÅ›lonÄ… przez prawo adnotacjÄ….

Dokument wymienia się na wniosek obcokrajowca. Do wypełnionego formularza należy dołączyć:

  • kserokopiÄ™ ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
  • dokumenty niezbÄ™dne do potwierdzenia danych oraz okolicznoÅ›ci wskazanych we wniosku;
  • 2 aktualne fotografie.

Wszelkie braki w dokumentacji należy uzupeÅ‚nić w ciÄ…gu 7 dni. W przeciwnym razie wniosek pozostanie bez rozpoznania. Podczas wizyty w urzÄ™dzie zostanÄ… pobrane odciski linii papilarnych. Procedura ta dotyczy obcokrajowców, którzy ukoÅ„czyli 6 rok życia.

Wymiana karty pobytu – jak wyglÄ…da procedura?

Obcokrajowcy sÄ… zobowiÄ…zani do zÅ‚ożenia wniosku o wymianÄ™ karty pobytu w ciÄ…gu 14 dni od momentu wystÄ…pienia wyżej wymienionych przesÅ‚anek. Dokumenty skÅ‚ada siÄ™ zazwyczaj do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du wojewódzkiego, jedynie cudzoziemcy przebywajÄ…cy w Polsce ze wzglÄ™dów humanitarnych muszÄ… zÅ‚ożyć formularz do komendanta oddziaÅ‚u Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce pobytu.

Jeżeli karta pobytu zostanie zniszczona bÄ…dź uszkodzona, trzeba powiadomić o tym organ, który wydaÅ‚ dokument. Zgodnie z ustawÄ… termin zawiadomienia wynosi 3 dni za pomocÄ… formularza. W tym przypadku urzÄ…d wydaje stosowne zaÅ›wiadczenie.

Kto powinien się ubiegać o wydanie kolejnej karty pobytu?

Obcokrajowcy przebywajÄ…cy w Polsce, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt staÅ‚y, zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE lub zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych sÄ… zobligowani do ubiegania siÄ™ o wydanie kolejnego dokumentu pobytowego. Wniosek należy zÅ‚ożyć przed upÅ‚ywem ważnoÅ›ci dotychczasowej karty.

Karta pobytu staÅ‚ego jest ważna przez 10 lat, z kolei karta wydana rezydentom UE upoważnia do przebywania na trenie Rzeczypospolitej Polskiej przez 10 lat. Osoby, które uzyskaÅ‚y zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych, mogÄ… z niej korzystać przez 2 lata. Kolejny dokument wydaje siÄ™ na identyczny okres.

PrzedÅ‚użenie karty pobytu czasowego – czy jest to możliwe?

Polskie ustawodawstwo nie przewiduje możliwości przedłużenia pobytu czasowego. W tej sytuacji obcokrajowiec musi opuścić Polskę przed końcem ważności dotychczasowego dokumentu lub złożyć ponowny wniosek o zezwolenie na pobyt.

Czy cudzoziemiec musi odebrać kartę pobytu osobiście?

Obcokrajowcy są zobligowani do tego, by osobiście odebrać kartę pobytu. Wyjątek stanowią cudzoziemcy poniżej 13. roku życia. W tym wypadku dokument odbierają rodzice, opiekunowie prawni lub kurator.

Kto może skorzystać z ulgi w opłacie za kartę pobytu?

Z ulgi mogÄ… skorzystać obcokrajowcy w trudnej sytuacji materialnej, uczniowie szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych i studenci, a także maÅ‚oletni poniżej 16. roku życia.

Kiedy należy złożyć wniosek o wydanie kolejnej karty pobytu?

Wniosek trzeba zÅ‚ożyć najpóźniej 30 dni przed upÅ‚ywem ważnoÅ›ci dotychczasowej karty. Należy Å›ciÅ›le przestrzegać ustawowych terminów, by zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom w przyszÅ‚oÅ›ci.

Do czego upoważnia karta stałego pobytu?

Karta staÅ‚ego pobytu upoważnia do legalnego pobytu w Polce, podjÄ™cia zatrudnienia, a także do podróżowania. By uniknąć nieprzyjemnoÅ›ci oraz sankcji, trzeba zadbać o ważny dokument podróży.

Zapraszamy do kontaktu - zapewniamy kompleksowe i profesjonalne wsparcie przy zatrudnieniu cudzoziemca w Państwa firmie.

Kontakt