Karta pobytu – co trzeba o niej wiedzieć?
KartÄ™ pobytu wydaje urzÄ…d wojewódzki wÅ‚aÅ›ciwy ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania obcokrajowca osobom, które otrzymaÅ‚y:
- zezwolenie na pobyt czasowy;
- zezwolenie na pobyt stały;
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych;
- ochronę międzynarodową.
Ważny dokument potwierdza tożsamość cudzoziemca w trakcie pobytu w naszym kraju, a także uprawnia wÅ‚aÅ›ciciela do wielokrotnego przekraczania granicy z doÅ‚Ä…czonym dokumentem podróży bez koniecznoÅ›ci ubiegania siÄ™ o wizÄ™. Na jego podstawie można podróżować po krajach strefy Schengen. Trzeba pamiÄ™tać, by okres wyjazdu byÅ‚ krótszy niż 90 dni w ciÄ…gu każdego 180-dniowego okresu.
W tej sytuacji obcokrajowiec musi mieć ważny dokument podróży (paszport/wiza). Musi uzasadnić cel oraz warunki planowanego pobytu, a także udokumentować Å›rodki niezbÄ™dne do utrzymania siÄ™ i potwierdzić ich legalność. Legalne podróżowanie uwzglÄ™dnia również brak zagrożeÅ„ dla porzÄ…dku publicznego, zdrowia publicznego czy stosunków miÄ™dzynarodowych.
Karta pobytu – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć, by jÄ… wymienić?
Wniosek na kartÄ™ pobytu skÅ‚ada siÄ™ w urzÄ™dzie wÅ‚aÅ›ciwym urzÄ™dzie wojewódzkim. Dokument wymienia siÄ™ w nastÄ™pujÄ…cych sytuacjach:
- zmiana danych;
- zmiana wizerunku twarzy;
- utrata lub uszkodzenie karty;
- przejęcie przez Polskę lub inny kraj członkowski odpowiedzialności za ochronę właściciela karty pobytu wydanej na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE ze ściśle określoną przez prawo adnotacją.
Dokument wymienia się na wniosek obcokrajowca. Do wypełnionego formularza należy dołączyć:
- kserokopiÄ™ ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
- dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych oraz okoliczności wskazanych we wniosku;
- 2 aktualne fotografie.
Wszelkie braki w dokumentacji należy uzupeÅ‚nić w ciÄ…gu 7 dni. W przeciwnym razie wniosek pozostanie bez rozpoznania. Podczas wizyty w urzÄ™dzie zostanÄ… pobrane odciski linii papilarnych. Procedura ta dotyczy obcokrajowców, którzy ukoÅ„czyli 6 rok życia.
Wymiana karty pobytu – jak wyglÄ…da procedura?
Obcokrajowcy sÄ… zobowiÄ…zani do zÅ‚ożenia wniosku o wymianÄ™ karty pobytu w ciÄ…gu 14 dni od momentu wystÄ…pienia wyżej wymienionych przesÅ‚anek. Dokumenty skÅ‚ada siÄ™ zazwyczaj do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du wojewódzkiego, jedynie cudzoziemcy przebywajÄ…cy w Polsce ze wzglÄ™dów humanitarnych muszÄ… zÅ‚ożyć formularz do komendanta oddziaÅ‚u Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce pobytu.
Jeżeli karta pobytu zostanie zniszczona bÄ…dź uszkodzona, trzeba powiadomić o tym organ, który wydaÅ‚ dokument. Zgodnie z ustawÄ… termin zawiadomienia wynosi 3 dni za pomocÄ… formularza. W tym przypadku urzÄ…d wydaje stosowne zaÅ›wiadczenie.
Kto powinien się ubiegać o wydanie kolejnej karty pobytu?
Obcokrajowcy przebywajÄ…cy w Polsce, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt staÅ‚y, zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE lub zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych sÄ… zobligowani do ubiegania siÄ™ o wydanie kolejnego dokumentu pobytowego. Wniosek należy zÅ‚ożyć przed upÅ‚ywem ważnoÅ›ci dotychczasowej karty.
Karta pobytu staÅ‚ego jest ważna przez 10 lat, z kolei karta wydana rezydentom UE upoważnia do przebywania na trenie Rzeczypospolitej Polskiej przez 10 lat. Osoby, które uzyskaÅ‚y zgodÄ™ na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych, mogÄ… z niej korzystać przez 2 lata. Kolejny dokument wydaje siÄ™ na identyczny okres.
PrzedÅ‚użenie karty pobytu czasowego – czy jest to możliwe?
Polskie ustawodawstwo nie przewiduje możliwości przedłużenia pobytu czasowego. W tej sytuacji obcokrajowiec musi opuścić Polskę przed końcem ważności dotychczasowego dokumentu lub złożyć ponowny wniosek o zezwolenie na pobyt.
Czy cudzoziemiec musi odebrać kartę pobytu osobiście?
Obcokrajowcy są zobligowani do tego, by osobiście odebrać kartę pobytu. Wyjątek stanowią cudzoziemcy poniżej 13. roku życia. W tym wypadku dokument odbierają rodzice, opiekunowie prawni lub kurator.
Kto może skorzystać z ulgi w opłacie za kartę pobytu?
Z ulgi mogÄ… skorzystać obcokrajowcy w trudnej sytuacji materialnej, uczniowie szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych i studenci, a także maÅ‚oletni poniżej 16. roku życia.
Kiedy należy złożyć wniosek o wydanie kolejnej karty pobytu?
Wniosek trzeba zÅ‚ożyć najpóźniej 30 dni przed upÅ‚ywem ważnoÅ›ci dotychczasowej karty. Należy Å›ciÅ›le przestrzegać ustawowych terminów, by zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom w przyszÅ‚oÅ›ci.
Do czego upoważnia karta stałego pobytu?
Karta staÅ‚ego pobytu upoważnia do legalnego pobytu w Polce, podjÄ™cia zatrudnienia, a także do podróżowania. By uniknąć nieprzyjemnoÅ›ci oraz sankcji, trzeba zadbać o ważny dokument podróży.