OÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi — gwarancja legalnej pracy w Polsce
OÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi to dokument, na podstawie którego pracodawca może legalnie zatrudnić obywateli nastÄ™pujÄ…cych paÅ„stw:
- Białorusi,
- Gruzji,
- Armenii,
- Rosji,
- Ukrainy,
- Mołdawii.
DziÄ™ki temu przedsiÄ™biorstwo może bÅ‚yskawicznie uzupeÅ‚nić braki kadrowe, by dalej siÄ™ rozwijać. Warto podkreÅ›lić, że oÅ›wiadczenie umożliwia wykonywanie obowiÄ…zków sÅ‚użbowych przez 6 miesiÄ™cy w ciÄ…gu kolejnych 12 miesiÄ™cy. Później należy wystÄ…pić z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracÄ™.
W tym wypadku urzÄ…d nie przeprowadza testu rynku pracy. UrzÄ™dnicy nie weryfikujÄ…, czy wÅ›ród bezrobotnych znajdujÄ… siÄ™ osoby, które mogÅ‚oby zająć wakat zamiast cudzoziemca. Skrócona procedura znacznie przyspiesza legalizacjÄ™ zatrudnienia.
Dokument dotyczy tylko jednego przedsiÄ™biorcy. Jeżeli cudzoziemiec zamierza rozpocząć równolegle pracÄ™ w innej firmie, nowy pracodawca musi wystÄ…pić z wnioskiem do starosty o wydanie nowej decyzji. DopeÅ‚nienie niezbÄ™dnych formalnoÅ›ci pozwala uniknąć poważnych sankcji w przypadku kontroli bÄ…dź wypadku w miejscu pracy.
OÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy — jak je zaÅ‚atwić?
Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi jest wydawane w lokalnym powiatowym urzędzie pracy. W dokumencie znajdują się m.in. takie informacje jak:
- dane pracodawcy,
- dane osobowe obcokrajowca,
- stanowisko pracy,
- wymiar czasu pracy,
- wysokość wynagrodzenia.
Po wydaniu pozytywnej decyzji urzędnik wpisuje wydaną decyzję do rejestru. Oryginał oświadczenia trafia do cudzoziemca, a kopia powinna znajdować się w firmie. Na podstawie tego dokumentu obcokrajowiec może złożyć wniosek o wydanie wizy w celu wykonywania pracy w polskiej jednostce dyplomatyczno-konsularnej.
Pracodawca powierzajÄ…cy wykonywanie pracy jest zobowiÄ…zany do tego, by w dniu, w którym pracownik z zagranicy stawi siÄ™ w firmie, powiadomić o tym pisemnie urzÄ…d pracy. Jeżeli cudzoziemiec zrezygnuje z zatrudnienia, przedsiÄ™biorca powinien powiadomić o tym urzÄ…d w ciÄ…gu 7 dni od dnia rozpoczÄ™cia pracy wskazanego w rejestrze oÅ›wiadczeÅ„. Terminy te muszÄ… być Å›ciÅ›le przestrzegane.
Czy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi wiąże się z jakimiś opłatami administracyjnymi?
Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami pracodawca, który powierza wykonywanie pracy obcokrajowcowi na podstawie oÅ›wiadczenia, jest zobowiÄ…zany do wniesienia opÅ‚aty administracyjnej w wysokoÅ›ci 30 zÅ‚. Po uregulowaniu tej kwoty urzÄ™dnik może zarejestrować dokument w ewidencji.
Trzeba podkreÅ›lić, że do ewidencji nie wpisuje siÄ™ decyzji z datÄ… wstecznÄ… rozpoczÄ™cia pracy przez zagranicznych obywateli. Warto zwrócić na to uwagÄ™ podczas wypeÅ‚nienia wniosku. Należy go zÅ‚ożyć przed zatrudnieniem cudzoziemca.
W jakich sytuacjach starosta może odmówić wpisu oÅ›wiadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi do rejestru?
Urzędnik może wydać negatywną decyzję, gdy pojawią się następujące przesłanki:
- oświadczenie zostało złożone przez pracodawcę dla pozoru,
- cudzoziemiec bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ dokument do innych celów niż Å›wiadczenie pracy na rzecz konkretnego podmiotu,
- przedsiÄ™biorca uchyla siÄ™ od swoich obowiÄ…zków zwiÄ…zanych z powierzaniem pracy obcokrajowcom lub z prowadzeniem firmy.
Przed wydaniem oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy uwzględnia się informacje udostępnione przez Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Pracy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
OÅ›wiadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi — jakie warunki trzeba jeszcze speÅ‚nić?
Obcokrajowiec, który otrzymaÅ‚ dokument umożliwiajÄ…cy Å›wiadczenie pracy na rzecz konkretnego podmioty musi zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracÄ™. Warunki w niej zawarte muszÄ… być identyczne, jak te w oÅ›wiadczeniu. Umowa powinna być sporzÄ…dzona w jÄ™zyku zrozumiaÅ‚ym dla cudzoziemca.
Ponadto, przedsiÄ™biorca jest zobowiÄ…zany do tego, by traktować zagranicznych pracowników tak samo jak polskich. Do jego obowiÄ…zków należy:
- przestrzeganie przepisów Kodeksu Pracy,
- zgłoszenie nowego członka zespołu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odprowadzanie składek,
- obliczanie, pobieranie oraz wypłacanie zaliczek na podatek dochodowy.
Dopełnienie wszystkich formalności pozwala uniknąć wysokich kar finansowych oraz pozbawienia wolności.
Jak długo trzeba czekać na wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do rejestru?
Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli sprawa nie wymaga wyjaśnień, decyzja jest wydawana w ciągu 14 dni roboczych. Jeżeli pojawią się wątpliwości, procedura może trwać maksymalnie 30 dni roboczych.
Jakie dokumenty należy dołączyć do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi?
Dokumentacja powinna zawierać: ważny dokument podróży, kopiÄ™ wszystkich wypeÅ‚nionych stron dokumentu podróży, dowód wpÅ‚aty administracyjnej oraz oÅ›wiadczenie o niekaralnoÅ›ci pracodawcy.
Jakie konsekwencje grożą pracodawcy, który nie powiadomi urzÄ™du o podjÄ™ciu lub niepodjÄ™ciu zatrudnienia przez pracownika na podstawie oÅ›wiadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?
Pracodawca, który nie poinformuje urzÄ™du o stawieniu siÄ™ cudzoziemca pracy lub rezygnacji z zatrudnienia podlega karze grzywny. W obu przypadkach ważne jest również dotrzymanie ustawowych terminów.
Kto może powiadomić powiatowy urząd pracy o zakończeniu zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?
Powiatowy urzÄ…d pracy może zostać powiadomiony o zakoÅ„czeniu Å›wiadczenia pracy na podstawie oÅ›wiadczenia przez pracodawcÄ™ lub przez cudzoziemca. Oba zgÅ‚oszenia sÄ… na równi ważne.
Czy powiatowy urzÄ…d pracy może wpisać oÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy do rejestru, jeÅ›li pracodawca zalega z uiszczeniem podatków?
Powiatowy urząd pracy może wpisać oświadczenie do rejestru, jeśli pracodawca otrzymał decyzję od właściwego organu o zwolnieniu, odroczeniu, wstrzymaniu lub rozłożeniu na raty płatności.