Zezwolenie na pracÄ™ dla cudzoziemców — jakie sÄ… typy zezwoleÅ„?
W Polsce wyróżnia siÄ™ 6 typów zezwoleÅ„ na pracÄ™ dla cudzoziemców. Wydaje je wojewoda na wniosek pracodawcy. Dokument zawiera takie informacje jak:
- nazwa przedsiÄ™biorstwa, w którym bÄ™dzie zatrudniony obcokrajowiec,
- stanowisko,
- wymiar czasu pracy,
- wysokość wynagrodzenia,
- termin ważności zezwolenia.
Aby otrzymać zgodÄ™ na zatrudnienie, cudzoziemiec musi mieć ważne zezwolenie na pobyt. UrzÄ™dnicy weryfikujÄ… czy kandydat do pracy byÅ‚ karany i sprawdzajÄ…, czy jego dane znajdujÄ… siÄ™ w rejestrze osób, które majÄ… zakaz przebywania na terenie RP.
Zezwolenie na pracÄ™ typ A — komu przysÅ‚uguje?
Zezwolenie na pracÄ™ typ A to dokument wydawany obcokrajowcom, którzy bÄ™dÄ… zatrudnieni w przedsiÄ™biorstwie, którego siedziba, zakÅ‚ad lub filia znajdujÄ… siÄ™ w naszym kraju. Pracownik otrzymuje zgodÄ™ na pracÄ™ na maksymalny okres 3 lat. Później można go przedÅ‚użyć. Czas oczekiwania na wydanie decyzji wynosi ok. 30 dni. Jeżeli pojawiÄ… siÄ™ niejasnoÅ›ci, caÅ‚a procedura może trwać nawet 2 miesiÄ…ce.
NiezbÄ™dne dokumenty należy zÅ‚ożyć w urzÄ™dzie wojewódzkim. JeÅ›li nie można okreÅ›lić konkretnego miejsca pracy ze wzglÄ™du na charakter zatrudnienia, wniosek o zezwolenie na pracÄ™ trzeba zÅ‚ożyć do Wojewody Mazowieckiego. Legalizacja zatrudnienia pozwala pracownikowi, jak i pracodawcy uniknąć poważnych sankcji.
Zezwolenie na pracÄ™ typ B — dla kogo jest przeznaczone?
Zezwolenie na pracÄ™ typu B dotyczy obcokrajowców:
- peÅ‚niÄ…cych funkcjÄ™ w zarzÄ…dzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiÄ™biorców,
- peÅ‚niÄ…cych funkcjÄ™ w zarzÄ…dzie osoby prawnej bÄ™dÄ…cej spóÅ‚kÄ… kapitaÅ‚owÄ… w wybranej organizacji,
- peÅ‚niÄ…cych funkcjÄ™ prokurenta lub komplementariusza w spóÅ‚ce komandytowej bÄ…dź komandytowo-akcyjnej.
Decyzja jest wydawana na okres 3 lat. Jeżeli osoba prawna zatrudnia wiÄ™cej niż 25 osób, wojewoda może wydać zezwolenie na 5 lat.
Zezwolenie na pracÄ™ typ C — kto powinien z niego skorzystać?
Zezwolenie na pracÄ™ typu C jest przeznaczone dla cudzoziemców speÅ‚niajÄ…cych poniższe kryteria:
- obcokrajowiec jest zatrudniony w przedsiębiorstwie znajdującym się poza Unią Europejską, Szwajcarią i Europejskim Obszarem Gospodarczym,
- okres delegowania pracownika jest dłuższy niż 30 dni w ciągu roku kalendarzowego,
- delegacja dotyczy zakładu bądź oddziału firmy lub podmiotu związanego bezpośrednio z przedsiębiorstwem.
Wniosek do urzędu składa zawsze pracodawca. Decyzja jest wydawana na okres delegowania cudzoziemca, maksymalnie na 3 lata.
Czy zezwolenie typu C jest zawsze konieczne?
Jeżeli pracownik zachowa staÅ‚y pobyt za granicÄ…, a czas delegacji bÄ™dzie krótszy niż 3 miesiÄ…ce w roku kalendarzowym, pracodawca może zostać zwolniony z obowiÄ…zku zÅ‚ożenia wniosku. Dotyczy to nastÄ™pujÄ…cych sytuacji:
- zagraniczny pracodawca produkuje maszyny, sprzęt lub konstrukcje i wysyła pracownika do Polski w celu montażu, konserwacji bądź naprawy urządzeń,
- pracownik ma za zadanie odebrać maszyny, elementy konstrukcyjne albo sprzęt od polskiego producenta,
- obcokrajowiec przyjeżdża do Polski, by przeszkolić z prawidÅ‚owej obsÅ‚ugi urzÄ…dzeÅ„ pracowników polskiego pracodawcy,
- pracownik przyjeżdża w celu montażu, demontażu lub opieki nad stoiskiem targowym zagranicznego pracodawcy.
Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy zezwolenie typu C jest konieczne, zapraszamy do kontaktu.
Zezwolenie na pracÄ™ typ D — co warto o nim wiedzieć?
Zezwolenie na pracÄ™ typu D dotyczy obcokrajowców, którzy:
- są zatrudnieni w przedsiębiorstwie znajdującym się poza Szwajcarią, Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym,
- zagraniczny pracodawca nie posiada filii ani zakładu na terenie RP,
- pracownik wykonuje usługę tymczasową (eksportową).
W tej sytuacji zagraniczny przedsiÄ™biorca jest zobowiÄ…zany do dostarczenia szczegóÅ‚owych informacji zwiÄ…zanych z umowÄ…. Z wnioskiem wystÄ™puje podmiot powierzajÄ…cy wykonanie pracy cudzoziemcowi.
Zezwolenie na pracÄ™ typ E — kiedy trzeba zÅ‚ożyć wniosek?
Zezwolenie na pracÄ™ typu E dotyczy pracowników z zagranicy, którzy:
- są zatrudnieni w przedsiębiorstwie znajdującym się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, Unią Europejską i Szwajcarią,
- zagraniczne przedsiębiorstwo nie posiada żadnej zorganizowanej formy działalności w Polsce,
- okres delegowania przekracza 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy,
- cel delegacji jest inny niż w przypadku zezwolenia na pracę typu C i D.
Wniosek o wydanie zgody na pracę składa pracodawca.
Zezwolenie na pracÄ™ typ S — kiedy jest wymagane?
Zezwolenie na pracÄ™ typu S jest przyznawane cudzoziemcom wykonujÄ…cym pracÄ™ sezonowÄ…. Dokument wydaje siÄ™ na maksymalnie 9 miesiÄ™cy w roku kalendarzowym. O przedÅ‚użenie zezwolenia na pracÄ™ może wystÄ…pić obecny pracodawca lub inny przedsiÄ™biorca, który zamierza zatrudnić obcokrajowca. DecyzjÄ™ w tej sprawie wydaje starosta.
Czy do uzyskania zezwolenia na pracÄ™ wymagana jest legalizacja pobytu?
Aby pracodawca mógÅ‚ legalnie zatrudnić obcokrajowca, cudzoziemiec musi zÅ‚ożyć wniosek o legalizacjÄ™ pobytu. Po dopeÅ‚nieniu wszystkich formalnoÅ›ci przedsiÄ™biorca może zÅ‚ożyć dokumenty w urzÄ™dzie wojewódzkim.
Jaka wysokość wynagrodzenia musi się znaleźć na zezwolenie na pracę?
Pracownik z zagranicy otrzymuje takie samo wynagrodzenie jak lokalni pracownicy na porównywalnym stanowisku pracy. Wysokość wynagrodzenia jest okreÅ›lona w obowiÄ…zujÄ…cych przepisach prawnych.
Czy o zezwolenie na pracę typu A może się ubiegać pełnomocnik?
PrzedsiÄ™biorcy, którzy chcÄ… wyznaczyć swojego peÅ‚nomocnika, powinni doÅ‚Ä…czyć do wniosku peÅ‚nomocnictwo. W tym przypadku przedsiÄ™biorca jest zwolniony z opÅ‚aty skarbowej od peÅ‚nomocnictwa.
Czy przy zezwoleniu na pracę typu B obowiązuje opłata skarbowa za pełnomocnictwo?
PrzedsiÄ™biorca, który zamierza zatrudnić pracownika na podstawie zezwolenia na pracÄ™ typu B, jest zwolniony ustawowo z opÅ‚aty skarbowej za peÅ‚nomocnictwo.
Czy wojewoda może skrócić okres zezwolenia na pracÄ™ typu A lub B?
Wojewoda może skrócić okres zezwolenia na pracÄ™ typu A i B. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. DÅ‚ugość ważnoÅ›ci dokumentu może siÄ™ różnić w zależnoÅ›ci od województwa.