Zasady dotyczące wjazdu i pobytu cudzoziemca na terenie Polski

Cudzoziemiec, który chce wjechać na teren Polski i wykonywać pracę, jest zobowiązany spełnić kilka warunków aby zalegalizować pobyt i pracę. Czy obywatele za wschodniej granicy muszą posiadać wizę ? Czy muszą posiadać zabezpieczenie finansowe ? I czy muszą podać cel pobytu na terenie Polski ? Odpowiedz na pytania uzyskają Państwo poniżej.
Obowiązki cudzoziemca przekraczającego granicę RP w ruchu bezwizowym oraz na Wizie Krajowej.
Cudzoziemiec, który zamierza podjąć pracę na trenie Polski, może przekroczyć granicę zarówno na podstawie paszportu biometrycznego w ruchu bezwizowym, jak i na podstawie polskiej wizy krajowej (niezależnie od rodzaju posiadanego paszportu). Jeżeli cudzoziemiec wjeżdża do Polski w ruchu bezwizowym musi pamiętać o tym, że może pracować tylko przez okres legalnego pobytu w ruchu bezwizowym, czyli nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni. Po tym okresie, jeśli chce nadal kontynuować pracować, będzie musiał złożyć wniosek w urzędzie o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy lub polską wizę krajową.
Wjeżdżając na podstawie polskiej wizy krajowej w celu wykonywania pracy, niezależnie od rodzaju posiadanego paszportu ,cudzoziemiec może pracować przez ilość dni wskazaną w wizie, w okresie ważności tej wizy.
Przekraczając granicę w celu wykonywania pracy w Polsce, cudzoziemiec wjeżdżający w ruchu bezwizowym (w przypadku obywateli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii na podstawie paszportu biometrycznego) zostanie poddany kontroli granicznej, w trakcie której funkcjonariusz Straży Granicznej sprawdzi :
- czy posiadany przez cudzoziemca paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat i czy jest ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące po dacie planowanego wyjazdu cudzoziemca.
- sprawdzenie, czy cudzoziemiec nie wykorzystał już dozwolonego okresu pobytu krótkoterminowego.
Funkcjonariusz Straży Granicznej oblicza, ile dni cudzoziemiec przebywał już w strefie Schengen w okresie ostatnich 180 dni. Pod uwagę nie są brane dni pobytu na podstawie zezwolenia na pobyt (karty pobytu).
- sprawdzenie celu wjazdu cudzoziemca deklarującego podjęcie pracy w Polsce, należy przedstawić zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz jeżeli cudzoziemiec posiada umowę o pracę.
- okazanie środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu w Polsce i powrotu, lub dokumentu, który świadczyłby o możliwości uzyskania takich środków zgodnie z prawem.
- okazanie ubezpieczenia medycznego.
Po spełnieniu powyższych wymagań, i po dokonaniu przez funkcjonariusza pozytywnej weryfikacji w systemie informatycznym pod kątem osób nie pożądanych na terenie Polski, cudzoziemiec uzyskuje zgodę na przekroczenie granicy.
W przypadku niespełnienia któregokolwiek z powyższych warunków, cudzoziemcowi zostanie wydana decyzja o odmowie wjazdu na terytorium Polski.