Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców – co warto wiedzieć o obowiązującej ustawie?

W 2019 roku zmodyfikowano zapisy ustawy o cudzoziemcach. Nowelizacja z dnia 22 lutego 2019 roku wprowadziła zmiany m.in. w zakresie:

  • wjazdu oraz pobytu obcokrajowców prowadzących badania naukowe na polskich uczelniach,
  • odbywania stażu,
  • podjęcia studiów,
  • udziału w wolontariacie w ramach europejskiego programu wolontariatu.


Osoby chcące się ubiegać o wydanie wizy krajowej lub o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w wymienionych wyżej celach, powinny się upewnić, że wybrana przez nie jednostka przyjmująca została zatwierdzona na liście opublikowanej na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców – zatwierdzanie jednostek

Jednostki prowadzące studia (z wyłączeniem wybranych kategorii), jednostki naukowe, organizatorzy staży oraz jednostki organizacyjne korzystające z wolontariuszy, które chcą przyjmować obcokrajowców, podlegają wymogowi zatwierdzenia. W tym celu muszą one złożyć odpowiedni wniosek. Decyzję wydaje właściwy minister. W większości przypadków zatwierdza się jednostki na okres 5 lat. Organizatorów stażu i jednostki przyjmujące wolontariuszy zostają zatwierdzone na okres 2 lat z możliwością przedłużenia.

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców – o czym powinni wiedzieć obcokrajowcy, którzy chcą rozpocząć studia w Polsce?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy należy złożyć osobiście najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Pobyt uznaje się za legalny, jeżeli urząd wojewódzki otrzyma kompletną dokumentację lub braki formalne zostaną uzupełnione we wskazanym terminie. W tej sytuacji cudzoziemiec może przebywać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna.  Zezwolenie wydaje się na maksymalnie 3 lata z możliwością przedłużenia.

Dokumenty warto składać w oryginale lub na uwierzytelnionej kopii. Jeżeli niektóre dokumenty są w języku obcym, wymagane jest tłumaczenie przysięgłe. W przypadku wyjazdu za granicę warto wyznaczyć pełnomocnika w Polsce, który będzie mógł odbierać korespondencję.

Aby zezwolenie w celu kształcenia się na studiach stacjonarnych mogło zostać wydane, wybrana jednostka edukacyjna musi być zatwierdzona na potrzeby przyjmowania cudzoziemców oraz zamieszczona na liście jednostek w dzienniku właściwego ministra.

W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt czasowy, zamieszczana jest adnotacja student. Studenci studiów dziennych mogą legalnie pracować. Jeśli organ będzie mieć wątpliwości dotyczące faktycznego celu pobytu w Polsce, może wydać decyzję odmowną.

Uczelnie przyjmujące cudzoziemców w celu podjęcia studiów w Polsce

Obowiązek zatwierdzenia nie dotyczy uczelni zawodowych i akademickich, które są  publicznymi uczelniami:

  • zawodowymi,
  • wojskowymi,
  • służ państwowych,
  • prowadzonymi przez kościoły bądź związki wyznaniowe.


Wymóg zatwierdzania jednostek prowadzących studia dla potrzeb wydawania wiz i udzielania zezwoleń na pobyt czasowy obowiązuje od roku akademickiego 2019/2020. Od 15 czerwca 2021 roku na liście znajdują się następujące jednostki.

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców w celu prowadzenia badań naukowych

Obcokrajowcy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w Polsce, mogą wybrać jedną z placówek znajdujących się na liście.

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców w celu odbycia stażu

Obecnie na liście znajduje się 66 zatwierdzonych jednostek z terytorium całego kraju.

Lista zatwierdzonych uczelni przyjmujących cudzoziemców w charakterze wolontariuszy

Obcokrajowcy mogą wybrać jedną z 91 zatwierdzonych jednostek zlokalizowanych w różnych regionach Polski.

 

Aby otrzymać listy uczelni - prosimy o telefon lub wiadomość do nas.