Niebieska karta (Blue Crad), jak ją uzyskać? Przywileje z jej posiadania.
Niebieska karta UE (Blue Crad), jak ją uzyskać? - Przywileje z jej posiadania.
Niebieska karta UE jest wydawana osobom posiadającym wysokie kwalifikacje, które planują pobyt za granicą. Wyjaśniamy, dlaczego warto ubiegać się o ten dokument. Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek i przedstawiamy przywileje, z których mogą korzystać właściciele Blue Card.
Niebieska Karta UE – kto może złożyć wniosek?
Cudzoziemcy, którzy marzą o podjęciu zatrudnienia w Polsce w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, powinni samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Komplet dokumentów zawiera załączniki nr 1 i nr 2, które wypełnia pracodawca, podając warunki zatrudnienia. Zezwolenie jest oddzielane na okres dłuższy niż 3 miesiące niże przewidziany okres wykonywania pracy. Maksymalny termin ważności wynosi 3 lata. Po tym terminie można uzyskać nowe zezwolenie. Do Karty Pobytu wpisuje się adnotację Niebieska Karta UE.
Zawód wymagający wysokich kwalifikacji wymaga udokumentowania minimum 5-letniego doświadczenia zawodowego porównywalnego z poziomem kwalifikacji uzyskanych w trakcie studiów wyższych, które są warunkiem koniecznym do podjęcia zatrudnienia w wybranym fachu. Obcokrajowiec może też przedstawić w urzędzie dyplom ukończenia wyższej uczelni. Wysokość minimalnego rocznego wynagrodzenia brutto wymaganego do udzielenia zezwolenia musi być równa przynajmniej 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym zawarcie umowy. Wysokość kwoty jest ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Blue Card – o czym trzeba pamiętać?
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składa się osobiście w urzędzie wojewódzkim właściwym na miejsce pobytu najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce. Każdy obcokrajowiec musi odebrać osobiście Kartę Pobytu. Przed wydaniem dokumentu pobierane są odciski linii papilarnych.
Komplet dokumentów powinien zawierać oryginały w języku polskim albo kserokopie z oryginałami do wglądu. W przypadku obcojęzycznych dokumentów wymagane jest tłumaczenie wykonane przez polskiego tłumacza przysięgłego.
Niebieska Karta UE – jakie dokumenty trzeba złożyć, by ją otrzymać?
Aby otrzymać Niebieską Kartę UE, należy przygotować i złożyć komplet następujących dokumentów:
- prawidłowo wypełniony wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w 2 egzemplarzach,
- 4 aktualne kolorowe zdjęcia o wymiarach 45 mm x 35 mm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
- 2 kserokopie wszystkich zapisanych stron ważnego dokumentu podróży wraz z oryginałem do wglądu,
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.
Ponadto konieczne jest dołączenie dokumentów potwierdzających okoliczności wskazane we wniosku. Należą do nich:
- informacja starosty właściwego ze względu na siedzibę bądź miejsce zamieszkania pracodawcy o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonanie pracy cudzoziemcowi wydana nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku,
- umowa o pracę zawarta przynajmniej na okres 1 roku,
- dokumenty poświadczające wyższe kwalifikacje zawodowe,
- potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego bądź potwierdzenie od ubezpieczyciela, że pokryje koszty leczenia w Polsce,
- roczne wynagrodzenie brutto wynikające z rocznego lub miesięcznego wynagrodzenia, które jest wskazane w umowie.
Przed wydaniem Niebieskiej Karty należy uiścić opłatę skarbową, a tuż przed wydaniem Karty pobytu trzeba zapłacić 50 zł w kasie urzędu. W szczególnych wypadkach można złożyć wniosek o zwolnienie z opłat.
Z jakich przywilejów mogą skorzystać właściciele Niebieskiej Karty UE?
Właściciele Blue Card mogą zmienić pracodawcę bez konieczności ponownego ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy. Dodatkowo przez pierwsze 2 lata mogą zmienić wymiar czasu pracy i formę zatrudnienia, informując o tym fakcie urząd. Po upływie 24 miesięcy mogą zmienić stanowisko pracy bądź pracodawcę bez zmiany zezwolenia, jeżeli spełnią pewne warunki.
Ponadto członkowie obcokrajowców, którzy uzyskali Niebieską Kartę UE, mogą przyjechać do Polski i otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną. W tym celu wystarczy złożyć stosowny wniosek w urzędzie wojewódzkim. Zezwolenie tego typu umożliwia dostęp do krajowego rynku pracy oraz podjęcie zatrudnienia bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę.
Kolejnym udogodnieniem jest dostęp do świadczeń rodzinnych. Przysługują one obcokrajowcom przebywającym w Polsce na podstawie:
- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznymi określonymi w art. 127 ustawy o świadczeniach rodzinnych,
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Cudzoziemcy przebywający legalnie przez 18 miesięcy w pierwszym państwie członkowskim Unii Europejskiej na podstawie Blue Card, a także członkowie ich rodzin, mają prawo, by przenieść się do innego kraju należącego do wspólnoty w celu podjęcia zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Warto dodać, że osoby, którym przyznano Niebieską Kartę UE, mogą łączyć okresu pobytu w kilku państwach członkowskich, żeby spełnić warunki związane z długością pobytu:
- legalny i nieprzerwany pobyt przez okres dwóch lat bezpośrednio poprzedzających złożenie odnośnego wniosku na podstawie Niebieskiej Karty UE na terytorium państwa członkowskiego, w którym złożono wniosek o zezwolenie na pobyt długoterminowego rezydenta UE,
- 5 lat nieprzerwanego oraz legalnego pobytu na terytorium UE na podstawie Blue Card.
Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym posiadacze Niebieskiej Karty UE zachowują wszystkie okresy pobytowe zaliczane do otrzymania rezydenta długoterminowego UE.