Zezwolenie na pobyt staÅ‚y dla cudzoziemców – kto może siÄ™ o nie ubiegać?
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (art. 195 i 210) wymienia osoby, które mogÄ… siÄ™ starać o zezwolenie na pobyt staÅ‚y na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cym prawem należą do nich:
- małoletnie dzieci polskiego obywatela;
- małżonkowie polskich obywateli;
- obcokrajowcy ze statusem uchodźcy;
- osoby przebywajÄ…ce w naszym kraju na podstawie ochrony uzupeÅ‚niajÄ…cej lub zgody na pobyt ze wzglÄ™dów humanitarnych bÄ…dź zgody na pobyt tolerowany;
- cudzoziemcy z polskim pochodzeniem;
- ofiary handlu ludźmi;
- posiadacze ważnej Karty Polaka;
- obcokrajowcy, którym udzielono azylu;
- maÅ‚oletnie dzieci cudzoziemców przebywajÄ…cych w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt staÅ‚y albo zezwolenia na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE.
Decyzja jest wydawana na czas nieokreÅ›lony. PostÄ™powanie w tej sprawie trwa 3 miesiÄ…ce od momentu zÅ‚ożenia dokumentów. JeÅ›li wystÄ…piÄ… niejasnoÅ›ci, wszczyna siÄ™ postÄ™powanie wyjaÅ›niajÄ…ce, które musi siÄ™ zakoÅ„czyć w ciÄ…gu 2 miesiÄ™cy.
Wniosek na pobyt staÅ‚y – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć?
Cudzoziemcy ubiegający się o pozwolenie na pobyt stały muszą złożyć kompletną dokumentację składającą się z:
- wniosku na pobyt stały;
- 4 aktualnych zdjęć;
- kserokopii ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu poÅ›wiadczajÄ…cego tożsamość;
- dokumenty potwierdzające przesłanki do ubiegania się o pobyt stały.
Oryginały w języku obcym muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Zezwolenie na pobyt stały a praca
Obcokrajowcy, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt staÅ‚y, otrzymujÄ… kartÄ™ pobytu. Umieszcza siÄ™ w niej adnotacjÄ™ dostÄ™p do rynku pracy, która upoważnia do podjÄ™cia legalnego zatrudnienia w Polsce. W tym przypadku nie wymaga siÄ™ dodatkowych zezwoleÅ„.
Kiedy zezwolenie na pobyt stały może zostać cofnięte przez urząd?
UrzÄ…d, który wydaÅ‚ pozwolenie na pobyt staÅ‚y może je cofnąć, jeżeli cudzoziemiec bÄ™dzie zagrażaÅ‚ interesom, bezpieczeÅ„stwu, a także porzÄ…dkowi publicznemu w Rzeczypospolitej Polskiej. KolejnÄ… przesÅ‚ankÄ… do zmiany decyzji jest zÅ‚ożenie sfaÅ‚szowanie danych osobowych, informacji bÄ…dź dokumentów. UrzÄ™dnicy cofajÄ… również zgodÄ™ w przypadku osób skazanych prawomocnym wyrokiem na karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci przez okres dÅ‚uższy niż 3 lata. Podobnie sprawa wyglÄ…da w przypadku obcokrajowców opuszczajÄ…cych nasz kraj na minimum 6 lat, a także ludzi, którzy rozwiedli siÄ™ w ciÄ…gu 2 lat od momentu otrzymania zezwolenia.
Jak wyglÄ…da postÄ™powanie odwoÅ‚awcze cudzoziemców, którym odmówiono pozwolenia na pobyt staÅ‚y?
Cudzoziemcy, który wojewoda odmówiÅ‚ wydania zezwolenia na pobyt staÅ‚y, majÄ… prawo zÅ‚ożyć odwoÅ‚anie w ciÄ…gu 14 dni od dnia dorÄ™czenia decyzji. W tym celu należy zÅ‚ożyć podpisane rÄ™cznie odwoÅ‚anie do Szefa UrzÄ™du Spraw Cudzoziemców za poÅ›rednictwem wÅ‚aÅ›ciwego wojewody. Jeżeli urzÄ…d odmówi wszczÄ™cia postÄ™powania, obcokrajowiec może zÅ‚ożyć w ciÄ…gu 7 dni zażalenie do Szefa UrzÄ™du Spraw Cudzoziemców.
Nieprzerwany pobyt w Polsce szansą na otrzymanie zezwolenia na pobyt stały
Za nieprzerwany pobyt cudzoziemca w Polsce uważa siÄ™ przebywanie na terenie naszego kraju z krótkimi przerwami. Poszczególne wyjazdy muszÄ… być krótsze niż 6 miesiÄ™cy, a ich suma nie może przekroczyć Å‚Ä…cznie 10 miesiÄ™cy. WyjÄ…tkiem od tej reguÅ‚y jest:
- wykonywanie obowiÄ…zków sÅ‚użbowych bÄ…dź Å›wiadczenie pracy poza PolskÄ… na podstawie umowy podpisanej z zagranicznym pracodawcÄ…;
- szczególna sytuacja osobista wymagajÄ…ca wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej;
- towarzyszenie obcokrajowcowi przez jego małżonka bądź małoletnie dziecko;
- wyjazd w celu odbycia praktyk albo uczestnictwa w zajÄ™ciach w ramach studiów podjÄ™tych na polskiej uczelni.
Osobom, które przebywajÄ… w Polsce na podstawie statusu uchodźcy bÄ…dź na podstawie zgody na pobyt tolerowany do pobytu nieprzerwanego zalicza siÄ™ pobyt w naszym kraju w toku postÄ™powania majÄ…cego na celu przyznanie mu ochrony miÄ™dzynarodowej.
Czy każdy obcokrajowiec może się starać o zezwolenie na pobyt stały na podstawie małżeństwa zawartego z Polakiem?
Pozwolenie na pobyt staÅ‚y mogÄ… uzyskać cudzoziemcy, którzy sÄ… w zwiÄ…zku małżeÅ„skim uznawanym przez prawo minimum 3 lata przed zÅ‚ożeniem wniosku. Ważne, by dana osoba przebywaÅ‚a nieprzerwanie w Polsce przez minimum 2 lata.
Do czego jest zobowiÄ…zany cudzoziemiec, któremu cofniÄ™to zezwolenie na pobyt staÅ‚y?
CofniÄ™cie pozwolenia na pobyt staÅ‚y obliguje obcokrajowca do opuszczenia 30 dni od momentu dorÄ™czenia decyzji przez organ wyższego stopnia lub wydania decyzji przez urzÄ…d wojewódzki.
Kto może złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt stały w przypadku małoletnich dzieci polskiego obywatela?
W tej sytuacji wniosek do urzÄ™du wojewódzkiego wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na pobyt cudzoziemca skÅ‚adajÄ… rodzice lub opiekunowie prawni ustanowieni przez sÄ…d.
Jakie warunki musi spełnić ofiara handlu ludźmi, by otrzymać pozwolenie na pobyt stały?
Zezwolenie wydaje siÄ™ osobom, które majÄ… uzasadnione obawy przed powrotem do swojej ojczyzny. MogÄ… je otrzymać cudzoziemcy, którzy wspóÅ‚pracowali z organami Å›cigania w trakcie postÄ™powania karnego i przebywali w naszym kraju przez minimum rok na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy dla ofiar handlu ludźmi.
Którzy cudzoziemcy posiadajÄ…cy polskie pochodzenie mogÄ… siÄ™ ubiegać o pozwolenie na pobyt staÅ‚y?
Warunkiem koniecznym do otrzymania zezwolenia na pobyt stały w tej sytuacji jest chęć osiedlenia się na stałe na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.