Zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE – kto może je uzyskać?
Zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE przyznaje siÄ™ cudzoziemcom, którzy przebywajÄ… nieprzerwanie na terenie Polski przez minimum 5 lat przed zÅ‚ożeniem wniosku. Osoby ubiegajÄ…ce siÄ™ o powyższe pozwolenie muszÄ… speÅ‚nić nastÄ™pujÄ…ce kryteria:
- wykazać źródÅ‚o stabilnego oraz regularnego dochodu umożliwiajÄ…cego pokrycie kosztów utrzymania siebie i rodziny;
- posiadać ubezpieczenie zdrowotne;
- udokumentować potwierdzoną znajomość języka polskiego.
DecyzjÄ™ wydaje urzÄ…d wojewódzki wÅ‚aÅ›ciwy na miejsce zamieszkania obcokrajowca na czas nieoznaczony. CaÅ‚a procedura powinna trwać nie dÅ‚użej niż 3 miesiÄ…ce, a postÄ™powanie wyjaÅ›niajÄ…ce nie może przekroczyć 2 miesiÄ™cy.
Nieprzerwany pobyt w Polsce a zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
Nieprzerwany pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku cudzoziemców skÅ‚adajÄ…cych wniosek o zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE oznacza:
- brak dÅ‚ugich przerw – Å‚Ä…cznie wszystkie wyjazdy nie mogÄ… przekroczyć 10 miesiÄ™cy, a pojedynczy wyjazd musi być krótszy niż 6 miesiÄ™cy;
- brak przerw powyżej 12 miesiÄ™cy w przypadku osób posiadajÄ…cych zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagajÄ…cym wysokich kwalifikacji (Å‚Ä…cznie wyjazdy nie mogÄ… przekroczyć 18 miesiÄ™cy).
Zgodnie z obowiązującym prawem pobytu wymaganego do wydania pozytywnej decyzji przez organ nie przerywają nieobecności związane z:
- wykonywaniem obowiÄ…zków sÅ‚użbowych lub Å›wiadczeniem pracy poza PolskÄ… na podstawie umowy zawartej z zagranicznym pracodawcÄ…;
- towarzyszeniem cudzoziemcowi przez małżonka bądź niepełnosprawne dziecko;
- szczególnÄ… sytuacjÄ… osobistÄ…;
- wyjazdem poza terytorium naszego kraju w celu odbycia praktyk albo uczestnictwa w zajÄ™ciach przewidzianych w programie studiów polskiej uczelni.
Rezydent dÅ‚ugoterminowy UE – jakie dokumenty trzeba zÅ‚ożyć?
Każdy, kto chce otrzymać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, musi złożyć poprawnie wypełnić formularz wniosku, wnieść opłatę administracyjną oraz dostarczyć niezbędną dokumentację. Powinna się ona składać z:
- 4 aktualnych fotografii;
- kserokopii ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
- tytuÅ‚u prawnego do lokalu mieszkalnego, w którym obcokrajowiec bÄ™dzie przebywaÅ‚;
- dokumentów potwierdzajÄ…cych legalny i nieprzerwany pobyt w Polsce przez minimum 5 lat;
- dokumentów poÅ›wiadczajÄ…cych źródÅ‚o stabilnego oraz regularnego dochodu;
- dokumentów potwierdzajÄ…cych znajomość jÄ™zyka polskiego;
- dokumentów poÅ›wiadczajÄ…cych posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Wszystkie dokumenty w języku obcym muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Czy rezydent UE może podjąć legalne zatrudnienie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej?
Osoby, którym przyznano zezwolenie na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE, otrzymajÄ… kartÄ™ pobytu z adnotacjÄ… dostÄ™p do rynku pracy, która upoważnia do podjÄ™cia legalnego zatrudnienia w naszym kraju. DziÄ™ki temu obcokrajowcy mogÄ… pracować i prowadzić wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… na identycznych zasadach jak obywatele Polski.
Na jak długo wydaje się kartę pobytu rezydentom długoterminowym UE?
Wojewoda wydaje pierwszÄ… kartÄ™ pobytu rezydentom UE na okres 5 lat. Przed upÅ‚ywem tego terminu można zÅ‚ożyć wniosek o przedÅ‚użenie zezwolenia. W niektórych przypadkach wymagana jest wymiana dokumentu.
Czy możliwe jest zamieszkanie w innych państwach członkowskich na podstawie karty rezydenta UE?
Zezwolenie na pobyt rezydenta UE uprawnia do przebywania na terytorium innych paÅ„stw czÅ‚onkowskich przez maksymalnie 3 miesiÄ…ce w celu wykonywania pracy, prowadzenia wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, a także odbycia studiów bÄ…dź ksztaÅ‚cenia zawodowego. Przepis ten nie dotyczy Danii oraz Irlandii.
Kiedy odmawia się wydania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE?
Wojewoda odmówi wydania pozwolenia na pobyt rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE osobom, które nie speÅ‚niajÄ… wymogów lub zagrażajÄ… interesom, bezpieczeÅ„stwu lub porzÄ…dkowi publicznemu w Polsce.
Jakie dokumenty poÅ›wiadczajÄ…ce znajomość jÄ™zyka polskiego może przedstawić obcokrajowiec, który ubiega siÄ™ o status rezydenta dÅ‚ugoterminowego UE?
Cudzoziemiec może doÅ‚Ä…czyć do dokumentacji urzÄ™dowo poÅ›wiadczajÄ…cej znajomość jÄ™zyka polskiego na poziomie minimum B1; Å›wiadectwo ukoÅ„czenia szkoÅ‚y w Polsce; Å›wiadectwo ukoÅ„czenia szkoÅ‚y bÄ…dź uczelni z wykÅ‚adowym jÄ™zykiem polskim za granicÄ…. Wymóg ten nie obowiÄ…zuje obcokrajowców poniżej 16 roku życia.